Szendrőben és a városon túl

Tájegységünk és Szendrő látványosságairól nyújtunk ízelítőt, a felkereséshez adunk érveket, programajánlatot!

SZENDRŐI TERMÉSZETJÁRÓ SZAKOSZTÁLY

Szendrő Város

Szendrő város (Borsod Abaúj Zemplén megye) a Bódva völgy kapujában, a Cserehát és az Aggteleki karszt peremén fekvő település. A 4400 lelkes településnek mindig fontos és kiemelkedő szerepet osztott a történelem.

SZENDRŐI TERMÉSZETJÁRÓ SZAKOSZTÁLY

Szendrő vára

A szendrői várhegyen a vár egykori lőportornya helyén épült meg a HISTÓRIA VÖLGY projekt keretén belül 2012 évben a Farkas Pál által tervezett 25 m magas, faszerkezetes kilátótorony, a Szendrő – Felsővár kilátó. A kilátótornyot és a visszafalazott délkeleti bástyát 2012. augusztus 17-én adták át a látogatóknak.

SZENDRŐI TERMÉSZETJÁRÓ SZAKOSZTÁLY

Rakacai-tó Víztározó

Aki elutazik a Bódva völgyébe nem engedheti meg magának, hogy el ne látogasson hazánk legnagyobb mesterséges víztárolójához, mely a Rakaca patak vizét duzzasztja fel. A tó a horgászok paradicsoma a nagy fogások mellett a nyugodt környezet és a gyönyörűséges táj miatt.

SZENDRŐI TERMÉSZETJÁRÓ SZAKOSZTÁLY

Martonyi Pálos kolostor

Magyarország területén egyedülálló műemléknek számít a Martonyi kolostorrom. A műemlék a Szalonnai-hegységben sűrű erdőjében található. Bódvarákó, Perkupa, illetve Martonyi felől szintén megközelíthető a kék és a zöld jelzésű túraútvonalakon.

SZENDRŐI TERMÉSZETJÁRÓ SZAKOSZTÁLY

Telekes Völgy Ördöggát

Csapadékos időszakban felejthetetlen látványt nyújt a Telekes-völgy névre keresztelt sziklaszoros. A völgy a Rudabányai-hegységet Alsótelekes és a Bódva-völgye között szeli át. A vadregényes szurdokvölgy legszebb szakasza az „Ördög-gát” sziklája és közvetlen környezete.

SZENDRŐI TERMÉSZETJÁRÓ SZAKOSZTÁLY

Rudabánya Bánya-tó

Rudabánya legújabb nevezetessége a volt külszíni vasércbánya utolsó munkahelyén, a Vilmos és az Andrássy II. bányarész találkozásánál keletkezett bányató. Legnagyobb mélysége megközelíti a 60 métert, s ezzel hazánk jelenlegi legmélyebb állóvize!

SZENDRŐI TERMÉSZETJÁRÓ SZAKOSZTÁLY

Csorbakő vára

A középkori Csorbakő vára a Szuhogy határában található Nagy-hegy egyik északkeleti gerincének végén épült fel. 1928-ban a várhegy északi oldalában jégkorszakbeli barlangot tártak fel, ahol több alig vagy egyáltalán nem ezüstözött rézlapocskákat találtak.

SZENDRŐI TERMÉSZETJÁRÓ SZAKOSZTÁLY

Abod község

Abod települése a Szendrői-hegység és a Cserehát találkozásánál fekszik, a Nagy-Csákány-lápa elnevezésű völgyszurdokban. A falu nagy valószínűséggel 1200-as években már létezett. A falu korai történetéről tanúskodik a XIII. századi templom is.

SZENDRŐI TERMÉSZETJÁRÓ SZAKOSZTÁLY

Galvács község

A község első írásos említése az 1332-es pápai tizedlajstromban KALOACH néven található. A XVI. századi oklevelekben a Galwacz, a későbbiekben pedig a Galvats írásmódot használták.

SZENDRŐI TERMÉSZETJÁRÓ SZAKOSZTÁLY

Szalonna község

Szalonna települést 1249-ben említik először Zolouna néven. A falu neve szláv eredetű, a „sós víz” jelentésű slano szóból eredeztethető, mely a falu északi határában fakadó melegvíz forrásra utal. A település legfontosabb műemléke a XI. századi Árpád-kori – torony nélküli – körtemplom.

Túra Blog

Reméljük, hogy Szendrő környékéről valamint túráinkról készült képek nézegetése, az írások olvasása sok kellemes percet szerez mindenkinek.